تبلیغات
گروه حسابداری و حسابرسی حساب پردازان برتر - چرا نباید نرخ ذخیره قانونی کاهش یابد؟
" ارائه دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی در استان تهران و البرز با همکاری تیم مجرب و حرفه ای"
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
چرا نباید نرخ ذخیره قانونی کاهش یابد؟یکی از اصول فکری جریان اقتصادی بازارگرا که بر فضای سیاست‌گذاری و محیط آکادمیک اقتصاد کشور تسلط دارد، استفاده خام از روش «اقتباس» یا تقلید از شرایط اقتصادی کشورهای پیشرفته است.


در این روش، تحلیل‌گر اقتصادی صرف وجود یک سیاست یا ترتیبات در کشورهای پیشرفته را دلیل کافی برای تجویز آن برای اقتصاد ایران می‌بیند، بدون اینکه به عقبه و شرایط آن توجه داشته و اصطلاحاً روشی نقادانه و فعالانه در برخورد با آن واقعیات در پیش گیرد. البته بگذریم از اینکه این گروه در اقتباس نیز کاملاً به صورت سلیقه‌ای عمل کرده و از برخی واقعیات موجود در دنیای غرب به راحتی پرش می‌کند (از جمله هزینه‌های بالای برخی دول اروپایی در پرداخت‌های مستقیم به مردم و دیگر هزینه‌های مربوط به دولت رفاه).


با ما تماس بگیرید

09123645433

@TaxAndAcc

Www.HesabPardazanBartar.ir

@HPBacc

09363645433

به تبعیت از روش فوق، مدتی است که این جریان بر طبل کاهش نرخ ذخیرۀ قانونی بانک‌ها می‌کوید. البته در یک مرحله در سال قبل این نرخ به میزان ۳ واحد درصد کاهش یافت. اکنون در لایحۀ پیشنهادی جدید بانکداری باز هم بر کاهش بیشتر این نرخ (تا کف ۶ درصد) تأکید شده است. تنها مستند اتخاذ این رویکرد، ارقام پایین و نزدیک به صفر نرخ ذخیرۀ قانونی در کشورهای غربی است. “اگر آن‌ها چنین کرده‌اند، پس لابد کار درستی است و ما هم باید انجام دهیم “!

اما چرا در شرایط موجود کشور، نباید در خصوص نرخ ذخیرۀ قانونی دست به اقتباس زد؟ نرخ ذخیره قانونی نسبتی از سپرده‌های بانکی است که بانک باید بالاجبار نزد بانک مرکزی نگه دارد. این بدان معنا نیست که «بخشی از سپرده‌ها» به صورت ذخیره قانونی نگه داشته می‌شود زیرا سپرده‌ها، پول مخلوق بانک است در حالی که ذخایر، پول مخلوق بانک مرکزی است.

در واقع بانک مرکزی بانک‌ها را ملزم می‌کند به میزان درصد مشخصی از پولی که خلق می‌کنند، پول بانک مرکزی را اکتساب کرده و نزد او نگه دارند. اگرچه هدف از این سیاست را «کنترل بحرانهای نقدینگی» در کنار «لگام‌زنی روی خلق پول بانکی» برمی‌شمرند، اما واقعیت آن است که این مکانیزم ربطی به این دو توجیه ندارد. در مورد اولی باید دانست که با تضمین صریح یا تلویحی سپرده‌های بانکی توسط حاکمیت، اساساً بانک (در ایران بانک‌های دارای مجوز) در معرض رجوع وسیع سپرده‌گذاران قرار نمی‌گیرند ضمن اینکه در صورت بروز بحران نقدینگی بانکها به منابع بانک مرکزی (اضافه برداشت) دسترسی دارند.

اما توجیه مشهورتر دوم که مربوط به کنترل قدرت خلق پول بانک‌ها از ناحیۀ وضع ذخیرۀ قانونی است، به تجربه مشخص شده که فاقد کارکرد است به این دلیل که بانکها با رفتار مشابه و جمعی خود عملاً بانک مرکزی را وادار و ناچار به تزریق ذخایر مورد نیاز می‌کنند. کنش‌گری فعالانه بانک‌ها و انفعال بانک مرکزی، ناشی از ملاحظۀ بانک‌های مرکزی در خصوص نرخ بهره و همچنین هزینه‌های بالای اقتصادی-سیاسی فروپاشی یک بانک است.

دقیقاً به همین دلایل است که بانک‌های مرکزی دریافتند مکانیزم نرخ ذخیره قانونی قادر به کنترل رفتار خلق پول بانک‌ها نیست، لذا با رها کردن آن به سراغ اعمال حکمرانی بر «نرخ بهره» رفتند. هم اکنون بانک‌های مرکزی در غرب، حکمرانی خود در حوزۀ پولی را از طریق کنترل بازاری نرخ بهره در سطح هدف اعمال می‌کنند. با این توصیف، مشخص می‌شود که اصولاً نرخ ذخیرۀ قانونی قادر به لگام‌زنی روی رفتار خلق پول بانک‌ها نیست و این حقیقت در مورد ایران هم صادق است. پس با این حساب وجود نرخ ذخیرۀ قانونی به چه درد می‌خورد؟

تنها و مهم‌ترین کارکرد نرخ ذخیرۀ قانونی، استقرار یک مجرا برای خلق پول توسط دولت و تخصیص آن در طرح‌های عمرانی اولویت دار است. وقتی بانک‌ها باید نزد بانک مرکزی ذخیره قانونی نگه دارند، این ذخایر باید به نوعی عرضه شده و در اختیار بانک‌ها قرار گیرد. عرضۀ این ذخایر (پایۀ پولی) توسط حاکمیت یک مجرا برای اعمال حکمرانی در حوزۀ پولی است، به این معنی که دولت می‌تواند با استفاده از این مجرا به تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای اولویت‌دار برای اقتصاد بپردازد (مشابه آنچه در مورد مسکن مهر اجرا شد). اگر در کشورهای پیشرفته به دلیل رسیدن به مرز اشتغال کامل و عدم نیاز به رشد اقتصادی بالا، این امکان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، چرا در ایران باید چنین باشد؟ شواهدی وجود دارد که در برخی کشورهای پیشرفته (نظیر کانادا و استرالیا)، در میانۀ قرن بیستم دولت‌ها از همین طریق به تأمین مالی طرح‌های عظیمی در حوزۀ مسکن و تأمین غذا پرداختند.

اگر دقت کنیم درخواهیم یافت نظام حکمرانی پولی در اقتصاد ایران اکنون بر هیچ متغیر و جریان پولی کنترل و حکمرانی ندارد. کمترین مداخله و تأثیرگذاری مقام پولی در کشورهای غربی، کنترل نرخ بهره است که در ایران به دلایل مختلف هیچ کنترلی روی این متغیر وجود نداشته؛ تصمیمات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به انحاء مختلف توسط بانک‌ها دور زده می‌شود تا جایی که کار بدانجا رسید که در چند سال اخیر آشکارا شورای بانک‌ها (کارتل بانک‌ها!) نرخ سود بانکی را پیشنهاد می‌دهند (صرف نظر از اینکه خود بانک‌ها بعد از همین توافق نیز به صورت مخفیانه از نرخ‌های توافقی تخطی می‌کنند).

نظام بانکی در تمام کشورهای جهان اختیاردار تخصیص و توزیع منابع بانکی است. این واقعیت موجب شده در بسیاری موارد بانک‌ها سود خود را در تخصیص اعتبار به بخش‌هایی ببینند که عایدی کمی برای جامعه دارد. این معضل توسط برخی متفکران پولی دگراندیش در غرب نیز مورد توجه قرار گرفته و بر ضرورت کنترل و هدایت اعتبارات بانکی (Credit Guidance) تأکید شده است. توجه کنید که وجود این رویکردها در حالی است که اساساً در دنیای غرب زیرساخت‌ها، حجم تولید و تکنولوژی به بلوغ رسیده است و نیاز به تأمین مالی آنچنان که در ایران مطرح است، وجود ندارد. زمانی که در غرب چنین زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد، این ضرورت برای اقتصادی مانند ایران به طریق اولی وجود دارد.

در شرایطی که سیستم بانکی صرفاً بر مبنای سودآوری به تخصیص اعتبار می‌پردازد و هر نوع تسهیلات تکلیفی به جهت منافات با منطق سودآوری خصوصی محکوم می‌شود، بستن تنها مجرای خلق و تخصیص پول توسط دولت (ذخیره قانونی)، به معنای آن است که دولت به کلی تمام روندهای نظام پولی را به «نفع خصوصی» بانکداران واگذار کرده و «مهم‌ترین قدرت آفرینندگی دولت یعنی ایجاد پول» (به تعبیر آبراهام لینکلن) از کف دولتی که نمایندۀ عموم مردم است خارج شده است.

همین الان نسبت پول ایجاد شده توسط دولت به پول خلق شدۀ بانکداران در ایران زیر ۱۰ درصد است. کاهش دادن ذخیرۀ قانونی در وضعیتی که دولت نه توان کنترل‌گری نرخ سود بانکی را دارد، نه در تخصیص اعتبارات بانکی حریف بانک‌های خصوصی است، به معنای از بین بردن همین قدرت تأثیرگذاری اندک حاکمیت در تخصیص پول جدید به بخش‌ها و زمینه‌های اولویت‌دار اقتصادی است، امری که آن را باید به مثابه وارد شدن توپی دیگر در دروازۀ مردم در جدال با بانکداران ارزیابی کرد.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://tinyurl.com/y2t9s229 http://tinyurl.com/yytnmdbe http://tinyurl.com/y6d6h6tk http://tinyurl.com/y3pxn23p http://tinyurl.com/yyt9hz8v http://tinyurl.com/y4ujuktd http://tinyurl.com/y3gx3szt http://tinyurl.com/y6gc5sfv Americo Amadeu Filho دوشنبه 27 اسفند 1397 03:14 ب.ظ
These are really wonderful ideas in about blogging. You have touched some pleasant points here.
Any way keep up wrinting.
Calvin یکشنبه 26 اسفند 1397 07:24 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have
really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing in your rss
feed and I'm hoping you write once more soon!
tinyurl.com چهارشنبه 22 اسفند 1397 10:56 ب.ظ
Hi there would you mind letting me know which hosting company you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot
quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
Thank you, I appreciate it!
Rachelle چهارشنبه 22 اسفند 1397 09:00 ق.ظ
Spot on with this write-up, I seriously believe this site needs a lot more
attention. I'll probably be returning to see more, thanks for the advice!
Gregorio شنبه 18 اسفند 1397 02:08 ب.ظ
This design is steller! You obviously know how to keep a
reader entertained. Between your wit and your videos,
I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.

Too cool!
Matthew Linklater چهارشنبه 15 اسفند 1397 08:22 ب.ظ
When someone writes an paragraph he/she retains the
idea of a user in his/her brain that how a user can know it.
So that's why this article is amazing. Thanks!
Agueda چهارشنبه 15 اسفند 1397 07:52 ق.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd definitely donate to this outstanding blog!
I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my
Google account. I look forward to brand new updates and
will share this blog with my Facebook group. Talk soon!
Milagros دوشنبه 13 اسفند 1397 07:34 ق.ظ
Pretty! This has been an extremely wonderful post.
Thanks for providing these details.
Antonietta شنبه 11 اسفند 1397 02:03 ق.ظ
Remarkable! Its genuinely remarkable piece of writing, I have got
much clear idea on the topic of from this post.
Jeannine شنبه 4 اسفند 1397 07:25 ق.ظ
Hi! I realize this is sort of off-topic however I had to ask.
Does building a well-established blog like yours take
a massive amount work? I'm completely new to writing a blog however I do write in my journal
daily. I'd like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online.
Please let me know if you have any ideas or tips for new
aspiring bloggers. Thankyou!
Debra سه شنبه 30 بهمن 1397 06:12 ب.ظ
This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
(well, almost...HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

Too cool!
Alyce شنبه 1 دی 1397 04:44 ق.ظ
Your mode of explaining everything in this post is genuinely pleasant, all can without difficulty know it, Thanks
a lot.
Tina چهارشنبه 11 مهر 1397 09:35 ب.ظ
9. UCLA School of Theater, Movie, and Tv.
see this website سه شنبه 27 شهریور 1397 12:20 ق.ظ
It's hard to find knowledgeable people about this topic,
however, you seem like you know what you're talking about! Thanks
stickpage unblocked دوشنبه 8 مرداد 1397 11:24 ب.ظ
Pretty element of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to say that I acquire
actually enjoyed account your weblog posts. Anyway I will be subscribing too your feesds
or even I fulfillment you get right of entry to persistently fast.
ls models porn شنبه 30 تیر 1397 08:53 ق.ظ
I am really delighted to read this website posts which
consists of plenty of valuable information, thanks for providing these kinds of statistics.
Shona جمعه 29 تیر 1397 01:50 ق.ظ
Wow thhat was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my
comment didn't show up. Grrrr... weol I'm not writing all that over again. Anyways, just
wanted to say fantastic blog!
why not try here چهارشنبه 27 تیر 1397 11:47 ق.ظ
It is actually a nice and useful piece of info. I am satisfied that you shared
this helpful info with us. Please stay us informed like this.

Thanks for sharing.
find out here now شنبه 23 تیر 1397 02:49 ب.ظ
It's very trouble-free to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this website.
find this شنبه 23 تیر 1397 02:45 ب.ظ
Hmm it looks like your website ate my first comment
(it was super long) so I guess I'll just sum it up what I
submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog bpogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any suggestions for first-time blog writers?
I'd really appreciate it.
you could try this out پنجشنبه 21 تیر 1397 04:45 ق.ظ
What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this web page, and your views are pleasant
for new users.
view it سه شنبه 19 تیر 1397 08:21 ق.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Wouuld you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?

My blog discusses a lot of the same topics as yours and I think we
could greatly benefit from each other. If you might
be interested feel free to shoot me an email.
I look forward to hearing from you! Superb blog by tthe way!
site link دوشنبه 18 تیر 1397 06:55 ق.ظ
Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the
favor”.I'm attempting to find things to improve my site!I
suppose its ok to use some of your ideas!!
why not find out more جمعه 15 تیر 1397 07:51 ق.ظ
You really make it appear really easy together with
your presentation but I in finding this matter to be really one thing that I think I might never understand.
It sort of feels too complex and extremely broad for me.
I'm having a look forward on your subsequent post, I'll try to get the
cling of it!
site web پنجشنبه 14 تیر 1397 06:13 ق.ظ
Your means of describing everything in this post is really
good, every one can simply understand it, Thanks a lot.
Shelly سه شنبه 12 تیر 1397 07:06 ق.ظ
After looking into a few of the blog posts on your site, I truly like your way of writing a blog.
I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take
a look at my web site too and let me know what you think.
learn this here now پنجشنبه 7 تیر 1397 02:14 ب.ظ
Thanks , I have recently been looking for info approximately this topic for ages
and yours is the greatest I have came upon till now. But, what
in regards to the bottom line? Are you positive concerning
the supply?
www argos co uk catalogue پنجشنبه 7 تیر 1397 01:13 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It truly useful
& it helped me out a lot. I hope to give something
back and aid others like you helped me.
Read the full info here یکشنبه 20 خرداد 1397 01:25 ب.ظ
I wanted tto thank you forr this excellent read!!
I certainly loved every bit of it. I have got you book-marked to
look at new things you post…
he has a good point شنبه 19 خرداد 1397 03:12 ق.ظ
I have read so many content regarding the blogger lovers but this paragraph is genuinely a pleasant post, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30